Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi

Çocuklarda astım bronşit tedavisi; asla ihmal edilmemelidir. Astım bronşit hastalığının bir diğer adı da alerjik astım hastalığı olarak bilinmektedir. Astım bronşit bir çeşit akciğer hastalığıdır. Genetik faktörler, tedavi edilmeyen solunum yolu enfeksiyonlarının ilerlemesi ya da bünyenin alerjik reaksiyonları gibi nedenlerle meydana gelen çocuk astımlarının tedavi edilmemesi veya tedavide geç kalınması halinde hastalık farklı boyutlara taşınmaktadır. Ayrıca çocuklarda astım bronşit tedavisinde ihmal çocuğun ve hatta anne babaların hayat standartlarını da etkilemektedir.

Çocuklarda yaşanan astım bronşitin tedavi süreci ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Pek çok hastalık çeşitinde olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı tedavinin başarı şansının artmasında oldukça etkilidir. Çocuklarda astım bronşit hastalığının tedavisinin bir parçası da doğru tanının en erken bir şekilde konulmasını sağlamaktır. Bunun için ebeveynler astım bronşit belirtisi gösteren çocukları vakit kaybetmeden kliniğe götürerek tanının konulmasını sağlamalıdırlar. Sağlık kuruluşuna getirilen çocuk için gerekli kan sayımları, akciğer röntgeni, balgam testi ve akciğer fonksiyonlarını ölçmek için test yapılır. Bu süre zarfında nefes almakta güçlük çeken çocuğun rahatlatılması ve kolay beslenebilmesi için nefesini açacak çeşitli tıbbi müdahalelerde bulunulur. Örneğin ventolin tarzı ilaçlar ya da soğuk buhar uygulanabilir. Böylece hastanın atak geçirme ihtimalinin de önüne geçilmiş olur. Bu arada çocukta atağa neden olan alerjik faktörlerden de çocuğun uzak tutulmasının sağlanması gerekmektedir.

Çocuklarda astın bronşit tedavisinde uygulanacak ilaçları niteliklerine göre kategorize etmek gerekirse aşağıdaki gibi 3 guruba ayırabiliriz
  • Rahatlatıcı nitelikteki ilaçlar: Hastanın tanı konulana kadar ya da tedaviye başlanılana kadar rahat nefes alıp verebilmesinin sağlanması için bronşlarını açan nitelikteki ilaçlardır. Böylece hastanın nefes borusu genişletilir.
  • Hastalığı kontrol altına almayı amaçlayan ilaçlar: bu grupta yer alan daha çok tanı konulmuş hastalarda hastanın atak geçirmesinin önüne geçmek için verilen ilaçlardır. Genellikle içerisinde bir miktar kortizon barındıran ilaçlar sprey veya damla şeklindedir. Bu ilaçların kana karışma ihtimali daha az olduğu için tercih edilir. Fakat çocuğun bünyesinin alerjik bir reaksiyon göstermesinin önüne geçebilmek için alerji dalında Uzman bir hekime de danışılmasında fayda bulunmaktadır.
  • Alerji için uygulanan aşılar: bu tedavi de ise hastalığın altında yatan nedenlerin bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için çocuklarda alerji aşısı uygulanır. Uygulanacak aşı bazen enjekte edilir bazen de dilaltına damla şeklinde verilir.
Ayrıca çocuklarda astım bronşit tedavisinde doğal ilaçlar da ilave olarak kullanılabilir. Bunların başında evde hazırlanan bitki çayları gelmektedir. Diğer taraftan düzenli olarak taze çiğ bıldırcın yumurtası da içirmek hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Astıma Ne İyi Gelir?

Astıma Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Astım Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Astım Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Astım Belirtileri ve Tedavisi