Astım Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Astım Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Başlangıcı, astım hastalığının başlangıcında göğüste hırıltı, uzun süreli öksürük, nefes almakta ve vermekte zorlanma yani nefes darlığı ve göğsünüzde sanki bir tıkanıklık varmış hissi oluşmaktadır. Nefes darlığı, aralıklarla gelip uykuda iken bile uyandırma etkisi gösterebilir. Bu aralıklar dışında hastanın herhangi bir şikâyeti ya da hastalık belirtisi yoktur. Hasta yoğun buhar bulunan ya da koku bulunan bir yere girdiğinde ve alerji yapacak şeylerle karşılaştığında nefes alıp veremediğini hisseder. İlerleyen nefes darlığı hastanın yaşamını, günlük çalışmalarını, uyku saatlerini bozup daha fazla ilerlediğinde hastaneye yatmasına neden olabilir. Astım her hastada nefes darlığı şeklinde kendini belli etmez. Özellikle geceleri öksürmek, herhangi bir iş yaptıktan sonra yani vücut enerji kaybettikten sonra öksürmek astım hastalığının başlangıcı olacak belirtilerdir.

Astımın en basit anlaşılacak yöntemi belirli aralıklarla belirti vermesidir. Bu aralıklara 'astım krizi' denmektedir. Bu astım krizleri çok ani olacağı gibi uzun bir zamana yayılarak da oluşabilir. Astım krizleri, genellikle hava sıcaklıklarının çok değişkenlik gösterdiği dönemlerde sıklıkla görülür. Bazı hastalar astım krizinin başlayacağını önceden anlayabilir. Hapşırmak, burun tıkanıklığı, boğazda yanma, kısa kısa sürekli olarak öksürmek ve ense, burun ve saçlarda kaşıntı astım krizinin başlayacağını gösteren belirteçlerdir. Bu belirtiler çocuklarda burun akması, boğaz ağrısı ile başlayıp öksürük, özellikle nefes verirken hırıltı ve nefes darlığı olarak astım krizine yol açmaktadır.

Astım krizleri sürekli ve düzenli olarak tedavi görmeyen kişilerde hayati tehlikeye yol açacak kadar ilerleyebilir. Bu kişiler derhal Doktor gözetiminde tedavi olması gerekir.

Astım Başlangıcı Yorumları

soru

damla

02 Mart 2018 Cuma

toplum içindeyken biri parfum sıkıldığı zaman nesef almam zorlanıyor ve günlük yasantımda nefes almakta zorlanıyorum bunun nedeni nedir acaba?

Cevap yaz
cevap

Ahmer

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar damla hanım, nefes almakta zorluk çekmeniz kronik akciğer fonksiyon bozukluğunun belirtisi olabilir. Uzman bir hekime muayene olup ona göre tedavi görmeniz gerekir.

cevap

Kutun

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhabalar, kronik nefes alma zorlukları astı başlangıcı, akciğerin fonksiyon bozukluklarından kaynaklı olabilir. Bunun için doktorunuza muayene olunarak bir efor testi yaptırmanız hem akciğerinizin performansı hem de yaşınıza oranla durumu hakkında bilgi verecektir. Buna müta sporla beraber ilaç tedavisi ile daha iyi olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

Gulhan

06 Mayıs 2018 Pazar

Bende ayni dertten doktora gittim astim başlamış şuan hava kullanıyorum 1 ay sonra kontrole gideceğim geçmiş olsun ihmal etmeyin tedavi edilmezse koah çeviriyor.

Cevap yaz
cevap

Furkan çakır

16 Temmuz 2018 Pazartesi

Aynısını bana da söyledi astım başlamış diye ilaç verdi 4 tane ayrı ayrı 1 ay sonra kontrole gel dedi. Sigara kullanıyor musun bu arada

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Astım

İbrahim Saraçoğlu Astım

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Astıma Ne İyi Gelir?

Astıma Ne İyi Gelir?

Alerjik Astım Öksürük Tedavisi

Alerjik Astım Öksürük Tedavisi

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Astım Bronşite Ne İyi Gelir?

Astım Bronşite Ne İyi Gelir?