Alerjik Astım Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alerjik Astım Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik astım, astım, solunum yollarında oluşan inflamasyon ve devamlı nükseden solunum sıkıntılarını tanımlayan bir tür solunum bozukluğudur. Astım atakları bazı durumlarda solunum yolunda gerçekleşen tahriş sebebiyle açığa çıkmaktadır. Alerjik astım ise alerjenlere karşı vücudun vermiş olduğu bir tepkidir. Alerjenler bağışıklık sistemi tarafından bir tehdit olarak algılanır ve bağışıklık sistemi alerjenlere karşı aşırı tepki verebilir. Polen, hayvan tüyü, toz en yaygın görülen alerjenler arasındadır. Alerjik astıma maruz kalan kişilerde gelişen astım atağında solunum yollarında bulunan kaslar daralarak nefes alışverişi zorlaşır. Bağışıklık hava yollarında şişmeye ve normalden fazla mukus üretimine neden olabilir.

Alerjik Astım Neden Olur?

Alerjik astım bağışıklık sistemiyle alakalı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sistemi bazı alerjenlere karşı normalden fazla tepki verdiğinde alerjik astım ortaya çıkar. Alerjik astımın genel nedenleri şu şekilde sıralanabilir;
 • Toz akarı dışkısı
 • Hamam böceği dışkısı
 • Küf mantarı parçaları
 • Rüzgâr sebebiyle ağaç ya da otlardan gelen polenler
Alerjik astımı kötüleştiren tek faktör alerjenler değildir. Bazı tahrişe yol açan maddeler de alerjik astım ataklarına sebep olabilir. Alerjik astımın tetiklenmesine neden olan diğer faktörler;
 • Hava kirliliği
 • Soğuk hava koşulları
 • Sigara, mum, soba dumanı
 • Kimyasal içerikli kokular
 • Tozlu ortamlar olarak sıralanır.
Alerjik Astım Belirtileri Nelerdir?

Alerjik astım belirtileri düzenli astım belirtileriyle hemen hemen aynıdır. Bu belirtiler;
 • Solunumun hırıltılı olması
 • Öksürük nöbetleri
 • Solunumun hızlanması
 • Nefes darlığı
 • Göğüs sıkışması
 • Kişide cilt alerjisi ya da saman nezlesi varsa;
 • İsilik
 • Ciltte kaşıntı ve döküntü
 • Burun akması
 • Gözlerde kaşıntı ve kızarıklık
 • Tıkanıklık hissi görülebilir.
Hasta eğer alerjiye yol açan alerjeni yutmuşsa;
 • Kurdeşen
 • Ciddi alerjik reaksiyon
 • Ağız içinde yanma hissi
 • Dilde ve yüzde şişkinlik görülebilir.
Alerjik Astım İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Yaşanan şikâyetlerin kaynağını bulmak ve tedavisini başlatmak için iç hastalıkları uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ya da immünoloji uzmanına başvurmak gerekir.

Alerjik Astım Nasıl Teşhis Edilir?

Alerjik astım tanısında öncelikli olan hastanın şikâyetleridir. Hastanın şikâyetleri değerlendirilir. Beraberinde fiziksel muayene, görüntüleme yöntemleri, kan tetkikleri yapılarak tanı kesinleştirilir. Alerjik astım için erken tanı ve tedavi son derece önemlidir. Eğer erken tanı ve gerekli tedavi yapılmazsa hastanın şikâyetleri artarak devam eder.

Alerjik Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik astım tedavisinde amaç alerjik reaksiyonları hafifletmeye yönelik yapılır. Bunun için antienflamatuvar ya da oral ilaçlar reçete edilir. Hekim alerjik astım belirtilerini önlemeye yönelik günlük olarak alınması gereken ilaçlar reçete eder. Tedavide kullanılan ilaçlar yaşanan şikâyetlerin şiddetine bağlı olarak değişim gösterebilir. Eğer çok şiddetli belirtiler yaşanıyorsa hastayı rahatlatmak için immünoterapiye gerek duyulabilir. Bu tedavi yöntemi çoğu hasta için şikâyetleri hafifleten uzun süreli bir tedavi yöntemidir. İmmünoterapi sistemin tepki verdiği duyarlılığı azaltır.

Alerjik Astıma Ne İyi Gelir?

Alerjik astım için öncelikle bir doktora başvurmalı ve gerekli tıbbi müdahalenin yapılması gerekir. Tıbbi müdahaleye destek ve rahatlamak adına alternatif olarak bazı bitkilerden ve ev tedavilerinden de yararlanılabilir. Bu tedaviler;

Zencefil: Birçok hastalık için sayısız faydası bulunan zencefil alerjik astım üzerinde de oldukça faydalıdır. Havayollarında oluşan inflamasyonu azaltıcı etkiye sahiptir. Bölgedeki kasları rahatlatarak kasılmayı engelleyici etkisi bulunmaktadır.

Andız otu kökü: Faydaları pek bilinmeyen ancak sağlığı birçok anlamda faydaları olan bitkilerden biridir. Alerjik astıma karşı kullanıldığında solunum yollarının açılmasını ve hastanın rahatlamasını sağlar. Bitki ezilip balla karıştırılarak tüketilmelidir.

Devetabanı: Daha çok süs bitkisi olarak evleri süsleyen devetabanı, astım, alerjik astım, mevsimsel hastalıklar için oldukça faydalıdır. Devetabanı bitkisi çay şeklinde kaynatılarak alerjik astıma karşı buharının solunması gerekir.

Maydanoz: Maydanoz kaynatılarak elde edilen suyu günde bir bardak olacak şekilde içildiğinde solunum yollarında gerçekleşen şikâyetlerde büyük ölçüde azalma sağlanır.

İncir: Besleyici ve sağlıklı bir meyve olan incir yaş ve kuru şekilde yıl boyu tüketilebilir. Solunum yolları için oldukça faydalıdır. Solunum yolunda gerçekleşen bozukluğu giderir.

Sarımsak: Astım erken dönemde fark edilmişse akciğerde oluşabilecek tıkanıklığı gidermek için en doğal yöntemlerden biridir.

Okaliptüs yağı: Astım belirtilerini hafifletmek amacıyla kullanılabilecek doğal bir yağdır. En iyi sonucu almak için saf olanı kullanılmalıdır. Mukusun parçalanmasını sağlayan içeriği sayesinde alerjik astıma karşı rahatlama sağlar.

Soğan: Antienflamatuvar etkisi havayollarının açılmasına, zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olur. Astım ataklarını önlemek için etkili bir tedavi yöntemidir.

Zerdeçal: Güçlü ve etkili bir içeriğe sahip olan zerdeçal, astıma karşı rahatlama sağlamak için etkili yöntemlerdendir. Havayollarında oluşan inflamasyonu önleyici etkisi bulunmaktadır.

Lavanta yağı: Gevşetici ve rahatlatıcı etkisi bulunur. Havayollarında gelişen iltihabın dağılmasını sağlar. Hava geçişini rahatlatan lavanta yağı ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye de sahiptir.

Hardal yağı: Hardal yağı ile masaj yapılarak hava yollarının temizlenmesi sağlanabilir. Bu sayede solunum düzene girerek ciddi anlamda rahatlama sağlanabilir.

Bal: Solunum ile alakalı gelişen sıkıntılara karşı kullanılabilecek etkili yöntemlerden biridir. Astıma bağlı gelişen mukusun atılmasına yardımcı olur.

Masaj: Astım ataklarını önlemek, rahatlık sağlamak için masaj oldukça etkilidir. Masaj yapmak için bir miktar hardal yağı ya da tereyağı içine kaya tuzu eklenip karışım macun kıvamı alana kadar karıştırılır. Hazır olan karışım göğüs bölgesine masaj yapılarak sürülür. Karışım mukusun kolay atılmasına yardımcı olurken nefes almayı kolaylaştırır. Susam yağı da masaj için kullanılabilir. Göğüs bölgesine susam yağı ile yapılan masaj hastanın ciddi anlamda rahatlamasını sağlar.

Buhar: Eğer doktor hastaya müsaade vermişse buhar teneffüs etmek göğüs tıkanıklığını açarak nefes alışverişini kolaylaştırır. Saf suyun içine frenk tohumu, birkaç damla ardıç yağıya da nane yağı eklenip buharı teneffüs etmek hastanın oldukça rahatlamasına yardımcı olur.

Alerjik Astım Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi

Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi

Gizli Astım Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi