Alerjik Astım Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alerjik Astım Nasıl Geçer?

Alerjik astım nasıl geçer, alerjik astım, solunum yolunda oluşan hassasiyet ve çevresel faktörlere bağlı olarak solunum yolunun daralması sebebiyle ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Daha çok genetik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan astım, çevresel etkenlerinde etkisiyle oluşum gösterebilir. Bunların haricinde alerji, enfeksiyon, zatürree gibi rahatsızlıkların ardından da astım görülebilir.

Alerjik astım belirtileri küçük yaşlarda görülebileceği gibi ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. 20-40 yaş arasında alerjik astım nedeniyle ciddi anlamda nefes darlığı yaşanabilir. İlerlediğinde mutlaka acilen tıbbi destek alınmalıdır. Alerjik astım bronş darlığına sebep olduğu için bronşlarda kasılmalar gerçekleşir ve bu durum nefes almayı güçleştirir. Nefes darlığı haricinde hırıltı, öksürük gibi yakınmalar da alerjik astım şikâyetleri arasındadır. Belirtilerin aniden ortaya çıkması astım krizi olarak adlandırılır. Özellikle geceleri yaşanan inatçı öksürük hastayı uykusundan uyandırabilir. Hava kirliliği, polenler, hayvan tüyleri, toz, stres gibi etkenler alerjik astım şikâyetlerinin artmasına yol açabilir.

Alerjik astım nasıl geçer?

Alerjik astımı geçirebilmek için öncelikle hastalığın ayrıntılı bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Hastalığın şiddeti ve neyin hastalığa sebep olduğu Uzman tarafından tespit edilmelidir. Astımı geçirmek için öncelikli olarak astım ataklarını hafifleten ilaçlar kullanılır. Beraberinde alerjik astıma yol açan etken tespit edilerek vücudun mücadele oranını arttırmak için vitamin ve mineral takviyeleri reçete edilebilir. Alerjik astım belirtileri yaşanıyorsa öncelikle doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Alerjik astım için evde uygulanacak doğal tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemler doktor önerisiyle atakları hafifletmek amacıyla uygulanabilir.

Evde alerjik astım nasıl geçer?

Adaçayı: Alerjik astım için faydalı bitkiler arasında yer alan adaçayı, astım ataklarını hafifletmek amacıyla kullanılabilir. Çay günde 2 defa içilebilir.

Andız otu: Alerjik astıma karşı yaygın şekilde kullanılan andız otunun kök kısmı kullanılarak çay hazırlanır. Andız çayı göğüs tıkanıklığını giderir. Çaya bal katılarak tatlandırılabilir.

Hatmi çiçeği: 1 litre süt kaynatılır ve içine 10 gram hatmi çiçeği eklenerek 5 dakika birlikte kaynatılır. Karışım ocaktan alınarak ılımaya bırakılır ve ılıdıktan sonra 1 fincan olacak şekilde içilir. Günlük 1 fincan içmek yeterli olur.

Ayva: 1 su bardağı su kaynatılarak içine birkaç tane ayva yaprağı eklenir ve birlikte 5 dakika kadar daha kaynatılır. Kaynayan su süzülerek alerjik astım tedavisi için içilir. Gün içinde şikâyetleri azaltmak için 3 bardak içilebilir.

Anzer balı: Oldukça güçlü bir antibiyotik olan anzer balı, güçlü etkisinden dolayı mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılmalıdır. Anzer balı oldukça pahalı bir baldır ve piyasada ucuz fiyatlara olanları da bulunmaktadır. Tedavi amacıyla kaliteli olanı tercihe dilmelidir.

Nane: Alerjik astım atağı yaşandığında nane çayı içilerek bronşların açılması sağlanabilir. Nane yaprakları kaynatılarak günde iki defa alerjik astıma karşı kullanılabilir.

Öksürükotu çayı: Alerjik astıma karşı iyi gelen diğer bir bitkidir. Özellikle alerjik astım ilaçlarının yan etkilerinden korunmak isteyen hastaların tercih ettiği alternatif yöntemler mutlaka doktora danışılarak uygulanmalıdır.

Alerjik Astım Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Astım Nasıl Geçer?

Alerjik Astım Nasıl Geçer?

Alerjik Astım Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik Astım Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Astım Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi