Alerjik Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alerjik Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik astım bronşit, aslında insanlarda çok yaygın bir şekilde görülmektedir. En büyük nedeni genetik olarak kişiden kişiye geçmesi olan bu rahatsızlık bazen bebeklikten itibaren ortaya çıksa bile bazen de beli bir yaştan sonra kendisini gösterebilir. Birçok zaman ergenlik dönemi sonrasında yani 20 yaşından sonra ortaya çıkan alerjik astım bronşit, kişilerde birçok belirtiye neden olabilir. Bu hastalık insanlarda kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hastalığın alerjik olarak ortaya çıkması bu rahatsızlığı normal astımdan farklı kılmaktadır. Çünkü alerjik astım bronşit rahatsızlığından etkilenen insanlarda bu problem genellikle herhangi bir maddenin tetikleyici olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durum örnek olarak alerjik astım ve bronşit probleminde gösterilebilir. Alerjik astım ve bronşit, aslında farklı hastalıklardır. Fakat belirtiler ve oluşum açısından çok büyük benzerlikler gösteren bu iki hastalık birbirinden ayrı bir şekilde görülebileceği gibi ikisi birden de kişide etkili olabilmektedir. Genellikle alerjik astım rahatsızlığından etkilenen insanlarda belli bir süre sonra bronşit problemleri de oluşum göstermektedir. Bu nedenle bu iki hastalık aynı kategoride gösterilebilir.

Alerjik astım bronşit belirtileri nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi alerjik olarak meydana gelen astım rahatsızlığı ve bronşit problemi farklı hastalıklardır. Fakat göstermiş oldukları belirtiler hemen hemen aynı olduğu için genellikle ikisi birden ele alınmaktadır. Bu belirtiler kişilerde bulunan hastalığın derecesine ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir.
  • Alerjik astım bronşit probleminde meydana gelen en önemli belirti nefes darlığıdır. İnsanlarda ciddi olarak rahatsızlıklara neden olan bu durum bazen kişiyi uykusundan uyandıracak derecelerde artış gösterebilir. Bu durum kişinin göğsünde yanma belirtisine de neden olabilir.
  • Meydana gelen bir diğer belirti ise nefes darlığıyla birlikte görülen öksürük sorunlarıdır. Bu öksürük sorunları birçok zaman kuru öksürük olarak ortaya çıkar ve insanlarda etkilere neden olur.
  • Göğüste baskı hissi bronşların alerjik olarak daralmasına bağlı olarak ve bronşit hastalığının daha fazla etkin olmasına bağlı olarak daralır ve bu şekilde baskı hislerinin oluşmasına neden olur. Bu nedenle kişi zor durumlarda kalabilir.
  • Son olarak belirtmek isterim ki alerjik astım bronşit rahatsızlığında şiddetli bir şekilde hırıltılı solunum etkin olur. Hırıltılı solunum, özellikle kişinin yatması durumunda ortaya çıkarak etkilerini gösterir. Bazen bu durum öksürüğü tetikleyici bir hale gelebilir.
Alerjik astım bronşit sorunu neden ortaya çıkar?

Adından da anlaşılabileceği gibi alerjik astım bronşit rahatsızlığının ortaya çıkasına neden olan en önemli etken alerjenlerdir. Ortaya çıkan alerjenler genellikle polenler, tozlar, kimyasal maddeler ve bunlara benzer birçok durumlardır. Bunun yanı sıra özellikle bebeklik döneminde görülen enfeksiyonlar ciddi olarak alerjik astım bronşit nedenleri arasında sayılmaktadır. Daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda genetik olarak bu rahatsızlık görülmektedir. Aile içerisinde hatta dedede, anneannede ve diğer akrabalarda görülen alerjik astım bronşit rahatsızlığı çocuklarda da karşılaşılabilir.

Alerjik Astım Bronşit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Astıma Ne İyi Gelir?

Astıma Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Geçer Mi Astımın Geçmesinin Yolları

Astım Geçer Mi Astımın Geçmesinin Yolları

Astım İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım Çeşitleri Nelerdir?

Astım Çeşitleri Nelerdir?