Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Astım Krizi, Astım rahatsızlığı belirtilerinin ortaya çıktığı dönemler astım atağı olarak ya da astım krizi olarak adlandırılır. Astım krizi terimi daha çok hastane ya da yoğun bakım ünitelerinde tedavi gerektiren ciddi durumlarında, astım atağı terimi de nefes açıcı spreylerle kısa sürede düzelen ve hatta kendiliğinden de geçen hafif durumlar için tercih edilir. Astım krizinin en belirgin özelliklerinden biri nöbetler şeklinde belirti oluşturmasıdır. Bu gibi atak döneminde hastaların temel şikâyetleri öksürük belirtisi, balgam oluşumu, hırıltı ve nefes darlığı problemidir. Genel olarak bu şikâyetlerin hepsi beraber görülür fakat bazı hastalarda öksürük bazı hastalarda ise hırıltı ve nefes darlığı ön planda olmaktadır. Astım rahatsızlığı olan kişilerin çoğunun, bu ataklar arasındaki dönemlerde hiçbir şikâyetleri olmaz. Astım krizindeki bu iyileşme dönemine remisyon dönemi adı verilir. Remisyon dönemi her astım olan hastada ve hatta aynı hastada bile farklı süreçlerde gerçekleşir. Çocukluk döneminde astım rahatsızlığı olan çocukların yüzde 50'si buluğ çağından sonra uzun süreli remisyon dönemine girmektedir. Bu dönem bazı astım hastalarında bütün ömür boyu bile devam edebilir.

Astım Krizi Özellikleri Nelerdir?

Astım krizi çok ani olarak başlayabileceği gibi, birkaç gün içerisinde yavaş yavaş da gelişme gösterebilir. Astım krizinin üç temel özelliği olmaktadır.
 • Havaların değişken olduğu zamanlarda daha sık belirti gösterir.
 • Astım krizi belirtileri gece sabaha karşı şiddetlenir.
 • Astım krizini oluşturan çeşitli faktörler bulunmaktadır bunlar; Alerjenlere maruz kalınması, sigara dumanına maruz kalınması, viral enfeksiyonların oluşumu, keskin kokular olmaktadır.
Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bazı hastalar astım krizi yaşayacaklarını önceden hissetmektedirler. Birçok hastada, boğazda yanma belirtisi, hapşırık belirtisi, burun tıkanıklığı belirtisi, su gibi burun akıntısı gelmesi, gıcık şeklinde öksürük belirtilerinin yaşanması gibi burun ve boğazla ilgili belirtileri olmaktadır. Burunda kaşıntı, çenede kaşıntı, ensede ve saçlarda kaşıntı da astım krizine öncülük edebilir. Bazı astım hastaları da ensede, kolda, bacakta ve sırtta kızarmalar, terlemeler ve ağrı gibi belirtileri kriz habercisi olarak görmektedir. Özellikle, çocuklardaki astım krizleri nezle belirtisi, farenjit belirtisi gibi üst solunum yollarında viral enfeksiyonların çok büyük önemi olmaktadır. Çocuğun önce burnunda akıntı olur, hapşırır ya da boğazı ağrır ve hemen o gece ya da ertesi gün öksürük başlar, hırıltı oluşur, nefes darlığı şikâyetleri belirir.

Astım krizi hastanın hayatını tehlikeye sokacak kadar ağır belirtiler oluşturabilir. Bu şekilde belirtiler yaşayan hastaların bir an önce hastaneye başvurması gerekir. Bu şekilde yaşanan ağır astım krizleri çoğu zaman düzenli tedavi görmeyen hastalarda yavaş yavaş gelişmektedir. Çok nadir rastlanan bir astım türü de dengesiz astım birkaç saat hatta birkaç dakika içerisinde bile ağır astım krizlerine neden olabilir. Astım krizi yaşayan hastalar ve yakınları tarafından iyi bilinmesi gereken ağır astım krizi başlıca belirtileri şu şekildedir:
 • Dudaklarda morarma belirtileri, tırnak yataklarında ve dilde morarma belirtileri,
 • Şuur bozuklukları yaşanması, uyuklama hali belirmesi,
 • Nefes alma sayısında yaşanan değişiklikler. Bu belirti dakikada 25'ten daha fazla nefes alma olarak görülür,
 • Göğüs duvarıyla karın duvarı hareketlerinin uyumsuz bir hal alması,
 • Kalp atışlarının değişiklik göstermesi, nabzın değişimi,
 • Nefes alındığı zaman kaburga aralığının içeri doğru çekilmesi,
 • Kolları bir yere dayayarak ve yardımcı solunum kaslarını kullanarak solunum güçlüğü yaşanması,
 • Konuşmada güçlük yaşanması, konuşurken kısa bir cümleyi bile bir defada söyleyememek,
 • Kan basıncının fazla yüksek olması ya da kan basıncının giderek düşmesi,
 • Hastanın korku ve panik içerisinde olması, sürekli terlemesi.

Astım Krizi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Astıma Ne İyi Gelir?

Astıma Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Astım Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Astım Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Astım Belirtileri ve Tedavisi