Alerjik Astım Öksürük Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alerjik Astım Öksürük Tedavisi

Alerjik astım öksürük sorunu, aslında alerjik astım problemi yaşayan insanlarda meydana gelen rahatsızlıklar arasında nefes darlığından sonra gelen ikinci problemdir. Genellikle kuru öksürük şeklinde meydana gelen bu belirti, belli bir süre sonra çok daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle solunum yollarında ve boğaz bölgelerinde meydana getirmiş olduğu tahrişlerden dolayı, insanlarda oral kanama ve enfeksiyon sorunlarına neden olmaktadır. Alerjik astım problemi olan insanlarda astım atakları meydana gelmeden önce öksürük problemleri ortaya çıkar. Ortaya çıkan öksürük problemleri, özellikle bebeklerde ciddi bir hal alabilir. Bunun yanı sıra alerjik astım öksürük rahatsızlığında kişi bu öksürük nedeniyle uykusuzluk problemi de yaşayabilir. Çünkü meydana gelen öksürükler o kadar şiddetlidir ki kişinin uyumasını engeller. Alerjik olarak astım sorunu olan insanlar nefes alırken boğazlarına giden alerjenlerin dışarı atılması için refleks olarak öksürük meydana gelir. Bu nedenle alerjik astım ile öksürük problemi birbirleriyle bağdaştırılabilir. Solunum yollarında kalan küçük parçacıklar, direk olarak boğazda mukus üretimine ve bununla birlikte enflamasyonların oluşmasına neden olur. Bu durum da meydana gelecek olan daha farklı belirtilere neden olur. Bazı insanlarda alerjik astım nedeniyle oluşan öksürük sonrasında göğüste yanma, burun arkasında sızlama ve kaşıntı gibi durumlar oluşur.

Bazen farklı nedenlere bağlı olarak oluşan öksürük sorunları alerjik astım nedeniyle oluşan öksürüklerle karıştırılabilir. Bilinmelidir ki günümüzde belirtisi öksürük olarak birçok farklı hastalık bulunmaktadır. Bu nedenle oluşan öksürük sorunlarının tümü astım kaynaklı olarak düşünülmemelidir. Özellikle reflü ve buna benzer birçok rahatsızlık öksürük sorununa neden olabilmektedir.

Alerjik astım öksürük tedavisi nasıl yapılır?

Alerjik astım öksürük sorunları şiddetli ve inatçı olduğu için birçok zaman tedavilere ihtiyaç duyurur. Fakat yapılan uygulamalara rağmen tamamen bu sorun ortadan kaldırılamamaktadır. Bu nedenle geçici tedaviler uygulanarak sorunlar çözüme kavuşturulabilir. Bunun için öncelikle doktorlar tarafından alerji testleri yapılmalıdır. Bu şekilde öksürüğün alerjiden kaynaklandığı tanısı konulmalıdır. Bu şekilde hastaya alerjinin yoğunluğunu azaltmak için ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar sayesinde kişinin alerjenlerden etkilenmesi biraz daha azaltılarak öksürükte azaltılabilir.

Alerjik astım öksürük için neler yapılabilir?
  • Bu gibi durumlarda bol bol su tüketerek alerjenleri boğazınızdan temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra tükettiğiniz sıvılar direk olarak boğazınızın kurumasını önleyerek oluşacak olan tahrişlerin de ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Sadece su değil aynı zamanda meyve suları ve diğer sıvılar uygulanacak doğal tedavi için yeterli olacaktır.
  • Bazı bitkileri kullanarak kendinize öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz. Bunun için biraz limon suyu ile balı karıştırarak bu karışımı tüketebilirsiniz. Bu şekilde öksürüğün kontrolden çıkmasını engelleyebilirsiniz. Daha nemli hava almaya çalışın. Bunun için duş iyi gelecektir. Eğer imkânınız varsa havayı nemlendirecek aletler kullanabilirsiniz. Nemlenmiş havanın solunması durumunda boğazınızdaki mukuslar gevşeyerek alerjik astım öksürük sorunu azalacaktır.

Alerjik Astım Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astıma Ne İyi Gelir?

Astıma Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İbrahim Saraçoğlu Astım

İbrahim Saraçoğlu Astım

Astım İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Astım Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alerjik Astım Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Alerjik Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Alerjik Astım Belirtileri ve Tedavisi