Alerjik Astım İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alerjik Astım İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alerjik astım ilaçları, Alerjik astım tedavi yöntemi koruma ilaçları, alerji aşısı, ilaç tedavisi. Öncelikle alerjik astıma neden olan ve tespit edilen şeylerden kaçınmak gerekir. Örneğin ev tozu mite alerjisi olan bir çocukta yani mite alerjisine karşı önlemler almak gerekir. Polene alerjisi olanlara polenlere karşı önlem almak gerekir. Tetikleyici şeylerden uzak durmak gerekir. Mesela keskin parfümler, keskin kokulu kimyasal maddelerden kullanmamak gerekir. Evde sigara içilmesi yasaktır.

İyileştirici ilaçlar: Akciğerlerde gelişen hasarlı bronş mukozasını düzeltir. Uzun süreli tedavidir. Kortizonlu sprey ilaçları ve kortizonsuz olan ilaçlardır. Kortizonlu ilaçlar sprey şeklinde ve toz şeklinde olur nefes yoluyla alınır. Rahatlayıcı ve iyileştirici tedavi olarak iki tür ilaç tedavisi vardır. Rahatlatıcı ilaçlar bronşları genişleterek öksürüğü rahatlatır. Öksürük rahatlayınca kesilir. Kortizonsuz olan ilaçlar ise 6 aydan 5 yaşına kadar gıdalarla veya çiğneme tableti şeklinde uyğulanır. 5 yaşından 14 yaşına kadar çiğneme tableti ve 14 yaşından sonra yutma tablet olarak kullanılabilir. Özellikle çiğneme tabletleri akşamları kullanılır. Alerji aşıları alerjiye bağlı astım olanlarda kullanılır. Dil altı sprey ve cilt altı enjeksiyon şeklinde uygulanabilir.

Yakın zamanda dil altı tabletler, aşılarda kullanıma başlanacaktır. Dil altı aşıları 3 yaşından sonra uygulanır ve en az 3 yıl süreyle uygulanır. Cilt altı enjeksiyon aşılar ise 5 yaşından sonra uygulanabilir ve en az 3 yıl süreyle uygulanır. Aşı tedavisi astım tedavisinde faydalı olur. İlaç gereksimini de azaltır.

Alerjik astımda rahatlayıcı ilaçların genelde önemli bir etkisi görülmez. Ancak çok yüksek dozlarda ellerde titreme, kalpte çarpıntı gibi belirtilere neden olabilir. Dozun azaltılması ile kendiliğinden geçer. Bu ilaçlar kemik yapılarında bir soruna neden olmamaktadır. Bu ilaçlar uygun olmayan dozlarda yüksek dozda kullanılırsa yan etkiler görülebilir. Bu ilaçlar çocuklarda doğrudan ağza sıkılarak kullanılmamalıdır. Özellikle 10 yaşından küçüklere hazne yardımı ile kullanılmalıdır. Hazne kullanımı yan etkilerini azaltır. Astım ilaçları bağımlılık yaptığı düşüncesi ile ilaçları kullanmayanlar vardır. Bu ilaçlar bağımlılık yapmaz.

Kortizon içermeyen ilaçlar çiğneme tableti veya gıdalarla karıştırılarak alınan ilaçların önemli bir yan etkisi yoktur. Bazen halsizlik, ciltte kaşıntı, gece kabusları, huzursuzluk, eklem ağrıları görülebilir. Bu belirtiler oluyorsa doktorunuza sorup kesmek gerekir. Cilt altı enjeksiyon aşıları yapıldıktan sonra 30 dakika içinda alerji geçer. Kolda hafif şişlik olur ve sonradan geçer.

Alerjik Astım İlaçları Yorumları

soru

G&363;l

01 Ağustos 2017 Salı

Bu alerjik astım ailede varsa qecermi qecmezmi

Cevap yaz
cevap

İbrinşak

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Alerjik astım bulaşıcı bir hastalık değildir. Alerjik astım genellikle bahar döneminde kişiyi zorlar. Bahar aylarında polenlerin uçması sonucu kişinin burnuna ve genzinden o polenin tozunu çekeceği için alerjik astımı tetikler. Bundan korunmak için doktorun önereceği alerji ilacı ve astım ilaçlarının yanı sıra ağız maskesi kullanabilirsiniz. Polen tozundan korunmak için.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alerjik Astım Nasıl Geçer?

Alerjik Astım Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Hırıltısı Nasıl Geçer?

Astım Hırıltısı Nasıl Geçer?

Kronik Astım Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Öksürüğü Nasıl Geçer?

Astım Öksürüğü Nasıl Geçer?

Astım İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Astım İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?