Astım Öksürüğü Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Astım Öksürüğü Nasıl Geçer?

Astım Öksürüğü Nasıl Geçer, Astım hastalığı, hava yollarının daralmasıyla beraber kendini gösteren ve krizler halinde gelen bir hastalık belirtisidir. Astım hastaları ataklar arasında kendilerini iyi hissederler. Astım rahatsızlığında hava yollarında mikrobik olma durumu yani bir iltihaplanma oluşumu vardır. Bu nedenden dolayı da hava yolu duvarı şiş ve ödem oluşturur. Bu durum akciğerlerin belirtilen maddelere karşı çok duyarlı olmasına sebep olur. Toz oluşumu, dumana maruz kalınması, koku gibi uyaranlarla ani olarak öksürük, nefes darlığı ve göğüste baskı oluşumu gibi yakınmalar ortaya çıkmaktadır. Astım atağında hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik artış gösterir, ilerleyen iltihapla beraber hava yolu duvarı kalınlaşır. Hava yollarında bulunan salgı bezlerinden kıvamlı bir balgam salınır. Bütün bunlar hava yollarını önemli ölçüde daraltır ve alınan havanın akciğerlere girip çıkışına engel olur. Bu durumda şiddetli öksürük, nefes daralması, hırıltı oluşumuyla kendini gösterir. Göğüste tıkanmalar, öksürük belirtisi, hırıltılı solunum sık rastlanan belirtidir. Kimi zaman sadece inatçı öksürükle veya nefes alıp verirken hırıltı belirtisi bir ses şeklinde belirti oluşturur. Bu belirtiler geceleyin özellikle sabaha doğru uykudan uyandıracak şekilde belirdiğinde astım hastasısınız demektir. İşte bu hususta astım öksürüğü nasıl geçer sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir. Çünkü astım öksürüğü belirtisi artış gösterecek veöksürük gibi solunum yolu rahatsızlıkları sizleri rahatsız edecektir. Astım öksürüğü için evde uygulayabileceğiniz bitkisel formüllerle sizlere yardımcı olmak istedik.

Astım Öksürüğü Nasıl Geçer Husunda Evde Bitkisel Kürler
 • Bir tane bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırın. Bir tatlı kaşığı kadar balla karıştırın. Bir bardak sütü ilave edin. 15 gün süre içerisinde her gün sabahları aç karnına bu kürü uygulayın. Atım öksürüğü kalmayacaktır. Bu kür en az üç ay uygulanması gerek. Bıldırcın yumurtası, doğal olarak üst solunum yolu antiseptiği yani balgam söktürücü etkisi vardır.
 • 5 diş sarımsak havanda dövülür. Bir kahve fincanı votka içerisinde, bir hafta bekletilir, daha sonra uygun bir şişeye hazırlanan karışım süzülür. Her gün bir kesme şeker üzerine 10 damla damlatılarak yenir. Astım öksürüğü için oldukça faydalıdır.
 • 2-3 soğan kabuklu olarak suda kaynatılır, tadı biraz farklı olabilir. Gerekirse kaynayan suyun içerisine birkaç diş karanfil eklenir. Hazırlanan soğan suyunu gün içerisinde içebildiğiniz kadar içmelisiniz.
 • Ayva yapraklarını kaynatarak suyunu tüketmek astım öksürüğüne iyi gelecektir.
 • Kiraz sapını kaynatın ve suyunu için astım öksürüğü giderilecektir.
 • Melisa otu balla karıştırılıp tüketilir. Nefes darlığına iyi geldiği gibi sakinleştirici özelliği de vardır. Astım öksürüğünü giderir.
 • Oğul otu toz haline getirilir. Balla karıştırılır ve her sabah bir kaşık tüketilir. Astım öksürüğü için birebirdir.
 • Kavrulmuş, çekilmiş olan keten tohumu balla karıştırılır, yemeklerden yarım saat önce yenir. Nefes darlığına, astım öksürüğüne, ses kısıklığına faydalıdır.
 • Bir tutam keten tohumu, bir tutam hatmi çiçeği cezvede kaynamış suya ilave edilir, demlenir ve şeker katılarak içilir. Astım öksürüğünü alır.
 • Bir miktar suyla keten tohumu tozunu lapa kıvamında pişirelim. Normal sıcaklıkta göğüs üzerine koyalım, göğsü yumuşatacaktır ve astım öksürüğünü giderecektir.
 • 500 gram keten tohumu ayıklayalım, tavlanıp dövelim. 1 kilo bal ya da 500 gram nöbet şekeriyle dövülerek karıştıralım. Sabah öğle akşam birer çorba kaşığı yiyelim. Astım öksürüğüne iyi gelir.
Astım öksürüğü nasıl geçer hususunda tedaviye geç kalınmaması gerekir. Uygulanan tedavi ister tıbbi ister doğal yollarla yapılsın astım öksürüğü yüz gösterdiği vakit hemen uygulanması gerekir. Astım öksürüğü tedavisinde kullanılan ilaçlar kontrol edici ve rahatlatıcı ilaçlardır.

Astım Öksürüğü Nasıl Geçer Yorumları

soru

nurcan

05 Kasım 2016 Cumartesi

esim yaklasik 1aydir rahatsiz doktorlar astim oldugu soyledi aldigi ilaclara ragmen oksurugu gecmedi geceleri cok rahatsizoluyor lutfen birseyler tavsiye edin tesekkurler simdiden..

Cevap yaz
soru

Emine dogan

28 Ekim 2017 Cumartesi

Astim hastasiyim cok oksuruk var tedavi oluyorum fakat bir turlu gecmiyor. Alerjik astimim

Cevap yaz
cevap

İzgi

17 Eylül 2018 Pazartesi

Öncelikle soluduğunuz havanın kalitesini artırmalı,toza, dumana ve kötü kokulara maruz kalınmamalı ve gerekirse evde uygulanacabilecek bitkisel kürler yapılıp denenmelidir.

soru

Fazilet Göksu

15 Ocak 2018 Pazartesi

Vallahi çok iyi geldi

Cevap yaz
cevap

Eylul

16 Ağustos 2018 Perşembe

Hangisi ıyi geldi acaba

soru

Şerife Türkhan

18 Şubat 2018 Pazar

Alerjik astım hastasıyım. Öksürük çok şiddetli ve bir türlü geçmiyor. Tavsiye olunabilecek bir tedavi ?

Cevap yaz
cevap

Erinç

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Bıldırcın yumurtasını bardağın içine kırın. Bir tatlı kaşığı kadar balla karıştırın. Bir bardak süt ekleyin. 15 gün boyunca her gün sabahları aç karnına bu kürü uygulayın. Astım öksürüğü kalmayacaktır. Bu kür ün en az üç ay yapılması gerek. Bıldırcın yumurtası, doğal olarak üst solunum yolu antiseptiği (balgam) söktürücü etkisi vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Astım Bronşite Ne İyi Gelir?

Astım Bronşite Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Astım Öksürüğü Nasıl Geçer?

Astım Öksürüğü Nasıl Geçer?

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Astım

İbrahim Saraçoğlu Astım

Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi

Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi

Astım Çeşitleri Nelerdir?

Astım Çeşitleri Nelerdir?