Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Astım Krizi Belirtileri, akciğere kadar ulaşan hava borularının ani olarak herhangi bir sebepten dolayı kasılması şişmesi ve aşırı salgı yapması sonucunda nefes borusunun tıkanması olayıdır. Astım en sık rastlanan solunum yolu hastalıklarından bir tanesidir. Solunum yollarının ilaçla ya da ilaçsız olarak düzeltile bilinen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Türkiye'de görülme sıklığı %5-10 arasındadır. Kalıtsal nedenler ile çevresel faktörler hastalığın görülmesinde rol oynamaktadır. Astım hastalığı alerjik kökenli olabileceği gibi genetik olarak veya çevresel faktörlerden de olabilmektedir. Alerjik rinit hastalığın görülmesinde en sık karşılaşılan faktörlerden bir tanesidir. Alerjik astımlı hastaların büyük çoğunluğunda alerjik rinit de bulunmaktadır. Astım belirtileri değişik şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Hasta kişi astımı tetikleyen bir faktörle karşılaştığı zaman belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtilerin başında alerjenler, viral enfeksiyonlar, çevresel faktörler, sigara dumanı, temizlik maddeleri, parfümler, bazı gıdalar ve kullanılan bazı ilaçlar gelmektedir. Bunların içinde en önemlisi polen mevsimlerinde görülen bitkilerden gelen polene ve ev tozu, ev tozu akarlarına karşı duyarlılıktır. Bütün bu saydığımız etkenler astım krizini tetikleyici rol oynamaktadır. Alerjik astımda alerjenlerden uzak durmak ve önlem almak tedavinin ilk basamağını oluşturmaktadır. İlaçları düzenli kullanmak ve doktor kontrollerini ihmal etmemekte astım ataklarını minimuma indirmek için önemli tedavi ilklerindendir.

Astım Krizi Belirtileri; Astım nöbeti sırasında hasta soluk alamadığını hisseder ve nefes alırken değil de verirken güçlük yaşadığını hisseder. Göğsünden hırıltı ve ıslık sesleri duyulabilir. Arka arkaya sık nefes alarak oksijenini sağlamaya çalışır. Kalp hızlanır solunum sayısı artar ve kandaki oksijen oranı düşer acil olarak oksijene ve nefes açıcı ilaçlara ihtiyaç duyar. Hasta öksürük krizlerine girer ve öksürük krizleri durmadan devam eder. Soluk alıp verme güçleştiği için hasta oksijensiz kalır ve dudaklardan başlayarak morarma görülebilir. Astım krizi yaşayan bir kişiye ilk olarak ilaçlarını vermek nefes açıcılar, ağızdan alınan inhaler aesoller veya nebülizasyon ile aldığı sıvı ilaçlar verilmelidir. Astım krizi hafif ise 4 saatte uygulanacak olan bu tedavi nefesin açılmasını sağlayacaktır. Şayet kriz artıyor nefes alıp verme daha zorlaşıyor ise nebulizatör denilen elektrikli bir kompresörle ilacın akciğerlere verilmesi sağlanmalıdır. Ancak bütün bunlara rağmen kriz de bir gerileme yok ise veya kişi ilaç almaya başlamamış ve belirtiler ortaya çıkmış ise atak geçiren kişinin yanında bulunan kişi de bu konuda deneyimsiz ise hemen bir ambulans çağrılmalı ve mutlaka en yakın hastanenin acil servisine başvurulmalıdır.

Astım Krizi Belirtileri Yorumları

soru

Ferıba

24 Ağustos 2017 Perşembe

Kronik astım hastasıyım ilaçlar fayda etmiyor nefes almakta zorlanıyorum sızın tavsiyeniz ilaç olarak 2.5paket sıgara içiyordum 8 aydır bıraktım geçmiş 14 basladım şimdi elektronik sıgara ıcıyorum ilaç tavsiyeniz nefes alamıyorum

Cevap yaz
cevap

Koçer

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Kronik astım hastaları ne olursa olsun hiç bir şekilde nikotin içeren maddeler kullanmamalıdır. Sizin hastanelerde bulunan sigara bırakma polikliniklerine gidip orada muayene olmanız lazım. size sigarayı bırakma konusunda yardımcı oluyorlar. göğüs doktoruyla konuşup sizi buraya sevk edebilirler. Devlet bu poliklinikler de piyasada bulunan pahalı sigara bırakma ilaçlarını burda bedava veriyor

cevap

Omaç

26 Ağustos 2018 Pazar

Öncelikle astım tedavisi ile tamamen zıtlaşan sigara türlerini bırakmalısınız. İlaçlardan sonuç alamadıysanız başka bir hekime görünebilirsiniz veya hekiminizden ilaç değişimi talebinde bulunabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Astım Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Bronşite Ne İyi Gelir?

Astım Bronşite Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Alerjik Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Alerjik Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi

Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi

Bronşiyal Astım Belirtileri ve Tedavisi