Alerjik Astım Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alerjik Astım Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alerjik Astım Aşısı; Kendi başına tek olarak kullanılmak istendiğinde hem pahalı hem de zaman isteyen bir tedavi şeklidir. Özellikle bu aşı ile ilgili en önemli faktör herkesin aşıdan aynı derecede fayda görememesidir. Özellikle yan etkileri, riskleri ve tedavinin sağlayacağı yarar açısından her hastada farklı belirti ve izlenimler sergilemektedir. O yüzdende alerjik astım aşısını kullanmadan önce mutlak suretle tüm açılardan değerlendirerek başlanması gerekmektedir. Bağışıklık tedavi yöntemlerinin gelişen tıp dünyasında her gün yeni bir türü çıkması sebebiyle daha güvenli ve daha iyi sonuçlar elde edilmesi umudu tüm sağlık birimleri ve çalışanları açısından her zaman umut edilen bir durumdur. Alerjik astım aşısı uygulanan Norveç ülkesinde birçok araştırmacı yapılan değerlendirmeler sonucunda uygulanan hastaların ortalama olarak yüzde onu civarında tedavinin gerçekleştiğini açıklamışlar. Ülke olarak alerjik astımın sık görüldüğü Norveç'te ortalama dokuz yüz bin alerjik astım hastası vardır. Bu durum diğer İskandinav ülkelerinde görülen alerjik astım vakıalarından daha az sayıda olsa da bu aşı ile ortalama olarak bin dört yüz civarında hastadan tedavi ile ilgili olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu süreç ortalama yirmi yıla yakın bir zaman dilimde yapılan araştırmaların neticesidir.

Alerjik astım aşısı kullanılışı

Hastaların genellikle yeterli bir sonuç alamadığı durumlarda veya süreli ciddi alerjik astımları olanlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yani alerjik astım aşısı bir alternatif tedavi yöntemidir. Bu aşının kullanımının içerisindeki asıl açılımı ise bir nevi bedeni duyarsızlaştırma veya özel bağışıklık terapisi olarak da adlandırılabilir. Alerjik astım aşısının kesinlikle kortizon aşıları ile karıştırılmaması gerekmektedir. Alerjik astım rahatsızlığında uygulanan aşının içerisine kişinin alerji duyduğu alerjenlerin hepsinden çok az miktarlarda örnekler alınarak deri altında şırınga edilmek sureti ile uygulaması yapılmaktadır. Uygulanacak dozlar alerjik astım aşılarında öncelikli olarak hastada alerjiye sebep olmayacak boyutlarda ve miktarlarda ayarlanarak enjekte edilir. Daha sonraki zamanlarda ise hastaya dozlar belirlenen miktarlarda arttırılarak verilmeye devam edilir. Hastanın tahammül edebileceği en son miktara kadar gidilir. Bu belirtilen dozlar ortalama olarak üç ile altı yıl arasında her altı ile sekiz hafta arasında uygulanır. Bu uygulanan tedavi ile hastanın alerjen olduklarına karşı vücudunun direncinin arttırılması sağlanmaktadır. Alerjik astım tedavisinin hangi durumlarda kullanılması ile ilgili olarak hayati tehlike arz eden alerjik reaksiyonlar başta gelir bunlardan birisi de astımdır. Ayrıca alerjik astım aşısı asla beş yaş altında bulunan çocuklara uygulanamaz. Aynı şekilde kontrolü zor olan astım hastalarında da uygulanmaması gerekmektedir.

Alerjik astım aşısı tedavisini uygulayanlar

Öncelikli olarak aşının astım alerjisinin tetkiki ile yapılması gerekmektedir. O nedenle de Uzman dahiliyeciler tarafından alerjik astım rahatsızlığının kesin tanısının konulması ve hastanın bağışıklık sisteminde tam anlamı ile bir tahribat yapmamış olması gerekir. Ayrıca kulak burun boğaz uzmanları ve Uzman çocuk doktorları da bu aşılama işlemini gerçekleştirebilir. Bu durumun özellikle bu hekimler tarafından yapılması gerekmesinin en önemli sebebi aşının hastada yapabileceği rizikolu durumlardan kaynaklanır. Aşı sosyal sigortalar kurumunda mavi reçeteli bir ilaç olduğundan ücret açısından yüksek miktar ödemelere neden olduğundan birçok kişi bu tedavi yöntemini kullanamamaktadır. İleride bu ücretlerin sizlere iadesi söz konusu olsa da ülkemizde bu tür bir tedavi için neredeyse normal ailelerde ayrılacak bir bütçe bulunmadığından nadiren kullanılmaktadır. Sağlıkla kalın.

Alerjik Astım Aşısı Yorumları

soru

Huma

09 Mayıs 2017 Salı

Aşı yapılırken antibiyotik kullanilirmi

Cevap yaz
cevap

Sıratullah

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Aşı yapılırken antibiyotik kullanabilirsiniz. Eğer ekstran sizin vücudunu aşı olduktan sonra düşürecek yani sizi hasta edecek bir durum yoksa hekimde öneriyorsa kullanabilirsiniz.

soru

mesut

15 Mart 2018 Perşembe

alerjik astim ignesi tedavisi kac paradir ????

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Astıma Ne İyi Gelir?

Astıma Ne İyi Gelir?

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Astım Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Astım Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavisi